Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Anıtkabir Hakkında Bilgiler

Anıtkabir Hakkında Bilgiler

Anıtkabir hakkında güncel olan ve merak edilen konu başlıkları ele alınmıştır. Ziyaretçilerimizin katıldıkları turlar içerisinde bulunan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ün anıt mezarının yer aldığı yerdir. Burada yer alan tarihi bilgiler, motifler, yazılar ve yapılar son derece anlamlı ve ulusumuzun geçmişte yaşadıklarını taşımaktadır. Herkesin ziyaret etmesi ve burada bulunması gerektiğini vurgulayarak gelecek nesillere de Atatürk'ü saygı ve özlemle anlatmak önemlidir. Yazı içeriğinde yer alan başlıklar Anıtkabir'e gitmeden ön bilgi olması adına yazılmıştır. 

Anıtkabir ziyaret saatleri

Resmi kaynaklardan aldığımız bilgilere göre dönemsel olarak anıtkabir ziyaret saatleri değişmektedir. 

ANITKABİR'İN ZİYARETE AÇIK OLDUĞU SAATLER

 

AÇILIŞ

KAPANIŞ

01 Şubat - 14 Mayıs

09:00

16:30

15 Mayıs - 31 Ekim

09:00

17:00

01 Kasım - 31 Ocak

09:00

16:00

Anıtkabir nöbet değişim saatleri

İnternet üzerinde araştırma yaparken Anıtkabir özelinde en çok görmek istenilen, o anı yaşamak istenilen ziyaret anıtkabir nöbet değişimidir. Anıtkabir'in Anıt Blokunda bulunan kısımda her gün 7 asker saygı nöbetçisi gözlerini dahi kırpmadan, kıpırdamadan hareketsiz şekilde nöbet tutuyor. 1 saat tutulan nöbet sonrası değişimler gerçekleştiriliyor.

Anıtkabir video

Anıtkabir içinde bulunan müzeler

Anıtkabir'in içerisinde bulunan müzeler şunlardır:

  • Mozole: Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının bulunduğu bölümdür. Ziyaretçiler, mozoleyi ziyaret ederek Atatürk'e olan saygılarını ifade ederler.
  • Kurtuluş Savaşı Müzesi: Türk Kurtuluş Savaşı'nın tarihi ve stratejik evrelerini gösteren bir müzedir. Bu müzede dönemin silahları, kıyafetleri, haritaları ve diğer belgeler sergilenir.
  • Devrim Tarihi Müzesi: Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecini anlatan bir müzedir. Atatürk döneminde yapılan devrimler, yasal değişiklikler ve modernleşme hareketleri bu müzede sergilenir.
  • Şeref Holü: Atatürk'ün yakın dönemdeki devlet adamları ve yabancı devlet başkanları ile olan görüşmelerini ve aldığı madalyaları içeren bir bölümdür.
  • Atatürk ve Çocuk Müzesi: Atatürk'ün çocuklarla ilişkilerini ve çocuklara olan sevgisini gösteren bir bölümdür. Burada Atatürk'ün çocuklara yazdığı mektuplar ve hediye ettiği eşyalar sergilenir.
  • Anıtkabir Sanat Galerisi: Türk resim sanatının önemli temsilcilerinin eserlerini sergileyen bir bölümdür.
  • Askeri Müze ve Kütüphane: Türk askeri tarihi hakkında bilgi veren bir müze ve kütüphanedir.
  • Demir Atlar Sergisi: Atatürk'ün kullandığı araçların sergilendiği bir bölümdür. Bu araçlar dönemin teknolojisini yansıtarak tarihi bir döküm sağlar.

Anıtkabir nerede

Aşağıda yer alan konum adresi ile kolaylıkla erişilebilir. Bunun yanı sıra Bellima tur kapsamında Ankara Turu'na katılan misafirlerimizi otobüsler aracılığı ile Anıtkabir'e götürmekteyiz.

Konum: Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara


Yorumlar

Yorum Yap