Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Bulgaristan'a Pasaportsuz Gidilir Mi?

Bulgaristan'a Pasaportsuz Gidilir Mi?

Bulgaristan'a pasaportsuz gidilir mi? Merak edilen soruya yanıt vermek adına detaylı bir açıklama sağlamak istedik. Sitemizde yer alan Bulgaristan turu katılmak isteyenler için geniş tarih seçenekleri sunmaktadır. Dilediğiniz dönemi seçip İzmir çıkışlı Bulgaristan turumuza katılabilirsiniz. Ancak tur öncesi sorulan Bulgaristan'a pasaportsuz gidilir mi sorusunu yanıtlayıp soru işaretini gidereceğiz. Resmi kanallar, Dış İşleri Bakanlığı gibi resmi kaynakları araştırarak en doğru bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Bulgaristan'a pasaportsuz gidilir mi?

Bulgaristan, Avrupa birliğine tam üye olan ülkeler arasında yer almaktadır. Etimilojiye göre Bulgaristan ismi, Türki kökenli boy olan Ön Bulgarlardan geliyor. Karayolu tercih edilirken Kapıkule sınır kapısı kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Bulgaristan vatandaşlarının ülke sınırlarına giriş çıkışları Kapıkule üzerinden yapılmaktadır. Diğer bir bakış açısı ile bu kapı Avrupa'ya açılan kapı niteliğindedir.

  • Umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan'a giriş yapabilmek için vize almaları gerekmektedir.
  • Hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise vizesiz olarak Bulgaristan'a seyahat edebilirler.
  • Hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 30 günü aşmayacak ziyaretleri için Bulgaristan'a vizesiz giriş yapabilirler.
  • Schengen (şengen) bölgesi üyesi veya Schengen müktesebatını uygulayan ülkelerde ikamet eden veya uzun süreli ikamet amaçlı vizesi bulunan Türk vatandaşları, her 6 ay içinde 3 ay süreyle Bulgaristan'da vizesiz seyahat edebilirler.

Yukarıda yer alan maddeler karayolu ve havayolu kullanacak olan vatandaşları kapsamaktadır.

Bulgaristan'a girişte vize şart mı?

Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan'a seyahat edebilirler. Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar. Bu açıklama direk olarak Dış İşleri Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır.

Bu yanıt ile birlikte Bulgaristan'a vizesiz girilir mi sorusuda yanıtlanmıştır.

Bellima Tur olarak İzmir çıkışlı Bulgaristan turu düzenlemekteyiz. En yakın tarihlere, tur programlarına bakıp uygun fiyat avantajından yararlanabilirsiniz.


Yorumlar

Yorum Yap