Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya Gezilecek Yerler

 

Makedonya gezilecek yerler başlığı ile ele aldığımız blog yazısında ülkenin birbirinden farklı görülmesi gereken şehirleri listeledik. Tur programlarında da olan ve seyahat edip farklı kültürleri görmek isteyenler bu yazıda fikir edinebilir. Bildiğiniz üzere Makedonya balkan ülkesi olarak geçmektedir. Ülkemizden her yıl yüzbinlerce kişinin gittiği, hem tarihi hem de kültürel zenginlikleri ile ünlü şehirleri tanıtacağız. Bellima Tur güvencesi ile İzmir çıkışlı balkan turu programlarına katılıp liste içerisinde olan yerleri de görme fırsatı bulabilirsiniz. Popüler olan Makedonya gezilecek yerler listesi için araştırma yaptığımız zaman 8 farklı yer bulup hazırladık.

Makedonya gezilecek yerler

İlk olarak ülkenin en çok telaffuz edilen şehri Skopje ( Üsküp ) ile başlıyoruz..

Skopje

Tarihi dokusu ve eski mimarı yapısının hiç bozulmadığı Üsküp, müzelerin, eski çeşme, köprü ve heykellerin şehri diyebiliriz. Üsküp'de gezilecek yerler olarak Taş Köprü, Sveti Kaplıcalar Kilisesi, Tvrdina Kalesi ve Eski Türk Çarşısı önerilmektedir. Burası turizm açısından da sürekli ziyaret edilen bölgeler içerisindedir. 

 • Taş Köprü: Şehrin sembolik yapısı olan Taş Köprü, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir.
 • Anıt Mezar: Üsküp'ün simgesi haline gelen Anıt Mezar, Alexander Makedon'un anısına yapılmıştır.
 • İsa Bey Camii: 15. yüzyılda inşa edilen İsa Bey Camii, şehirdeki en eski camidir.
 • Mustafa Paşa Camii: 1492 yılında inşa edilen Mustafa Paşa Camii, İslam mimarisinin güzel bir örneğidir.
 • Daut Paşa Hamamı: Osmanlı döneminden kalma tarihi bir hamamdır.
 • Milli Müze: Üsküp'teki en büyük müzedir ve Makedonya'nın tarihi, arkeolojisi ve kültürü hakkında birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır.
 • Matka Kanyonu: Üsküp'ün yakınında yer alan Matka Kanyonu, doğal güzellikleriyle ünlüdür ve su sporları yapmak için popüler bir yerdir.

Bitola

Güney Makedonya'da bulunan bir şehirdir. Tarihi ve kültürel öneme sahip birçok yapıya ve turistik mekana ev sahipliği yapar. Ayrıca şehir, doğal güzellikleri, geniş caddeleri ve parkları ile de ünlüdür. Tarihi tahta ve taş evler fark yaratmaktadır. Burada oturup kahvenizi yudumlarken şehrin huzurunu hissedebilirsiniz.

Bitola'da gezilecek yerler listesi;

 • Heraclea Lyncestis: Bitola'nın yakınında bulunan antik kent, Makedonya Krallığı dönemine kadar uzanan tarihi ve arkeolojik kalıntılarıyla ünlüdür.
 • Tarihi Saat Kulesi: Bitola'nın sembolik yapılarından biri olan saat kulesi, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir.
 • Manastır Katedrali: Bitola'da bulunan en büyük ve en önemli kiliselerden biri olan Manastır Katedrali, 19. yüzyılda inşa edilmiştir.
 • Pelister Milli Parkı: Bitola'nın yakınında bulunan Pelister Milli Parkı, doğal güzellikleri, gölleri, yürüyüş parkurları ve kayak alanlarıyla ünlüdür. Güzel manzaralar eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Prilep

Yemyeşil dağlar, doğal güzellikler, tarihi yapılar ve geleneksel kültürüyle ünlüdür. Prilep, güzel şarapları ve ünlü Tabağa peyniriyle de tanınır. Prilep'te turist gezisinde yapılacak bazı aktiviteler şunlardır:

 • Marko Kralı Kalesi: Marko Kralı Kalesi, Prilep'in sembolik yapısıdır. Orta Çağ'da inşa edilmiş ve günümüze kadar korunmuştur.
 • St. Nikola Manastırı: St. Nikola Manastırı, Prilep'in tarihi bir yapıdır. Ortodoks Kilisesi'ne aittir ve 14. yüzyılda inşa edilmiştir.
 • Varoş Camii: Varoş Camii, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve günümüze kadar korunmuştur. İslam kültürünün izlerini taşır.
 • Prilep Müzesi: Prilep Müzesi, şehrin tarihi ve kültürel mirasını yansıtan bir müzedir. Arkeolojik kalıntılar, el sanatları ve etnografik sergiler sunar.
 • Tabağa Peyniri Fabrikası: Prilep, Tabağa peyniri ile ünlüdür. Fabrikayı ziyaret ederek, peynir yapımını gözlemleyebilir ve lezzetli peynirleri tadabilirsiniz.

Mavrovo Ulusal Park

Yemyeşil tanımı bu park için tam uygun diyebiliriz. Doğa severlerin muhakkak uğraması gereken Mavrovo ulusal parkı Makedonya'da sıkça gidilen yerler arasında gösterilmektedir. Kış dönemi tatili için tercih edebilirsiniz. Bu belde de göl kenarında yürüyüş, kanyon ve şelaleri izleme fırsatı bulunmaktadır.

 


Yorumlar

Yorum Yap