Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya tabiat parkı, Kocaeli Kartepe'de bulunan doğal yaşam parkı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Bölgenin en çok merak edilen tesisleri arasında ilk sırayı almış diyebiliriz. 187 hektar alan içerisine kurulu olan doğal yaşam parkı içinde kamp alanları, piknik yerleri, hobit evler, çiftlik, doğa aktiviteleri, spor parkurları ve daha bir çok şey bulunmaktadır.

Ormanya

Alan hakkında detaylı özellikler ve teknik bilgilere yer vererek gitmeden bilgi edinebileceğiniz içerik oluşturulmuştur. Bildiğiniz üzere Bellimatur olarak Ormanya turu da yapmaktayız. Tur içerisinde Ormanya gezisini de görebilirsiniz.

 1. Doğa Parkurları: Farkli Zorluk Düzeylerine Sahip 8 Km’lik Bisiklet Ve 18 Km’lik Yürüyüş Parkurlari Ile Toplamda 26 Km’lik Parkurlarda, Ziyaretçilere Doğa Içinde Spor Ve Yürüyüş Yapma Imkâni Sunulmaktadir. Tabelalandirilmiş Olan Parkurlarda Tematik Yürüyüşler Ve Düzenli Olarak Bakim Ve Temizlik Yapilmaktadir.
   
 2. Çocuk Hayvan Çiftliği: Hayvanların doğal dünyası ile tanışırken, çocuğunuz ile eğlenceli ve verimli zaman geçirebileceğiniz bir alan oluşturulmuştur.Çocuk hayvan çiftliği içerisinde bulunan kafeteryada sizler keyifle çayınızı yudumlarken çocuklarınız alan içerisindeki park alanında eğlenebilirler. Çocuk Hayvan Çiftliği alanımızda; toplam 57 türde 871 adet hayvan bulunmaktadır.
 3. Ormanın Sesi: Orman Sesi projesi ile amaçlanan; barındırdığı işitsel deneyimler aracılığıyla, bireyin temelde bir parçası olduğu doğa ile olan bağlantısnı güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Biz doğanın bir parçasıyız ve bu bağlantıyı hissetmek için derin bir temasa ihtiyacımız var. Burası dinlemek ve doğanın sesli kitabına kulak vermek için oluşturuldu.

 4. Ormanköy: Meşe ağaçlarının gölgesinde yer alan, ziyaretçilerimize fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan 5 dönümlük alanda; orman evleri, su değirmeni, gölet ve doğal yollar bulunmaktadır. Alanımıza ziyaretçilerimiz yoğun ilgi göstermektedirler.

 5. Doğa Okulu
  Doğayı keşfederek ve gözlemleyerek kurgulanmış programlar dâhilinde, aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, katılımcıların doğayı keşfetmesine olanak sunacak, meraklarını giderecek, üretici becerilerini destekleyecek nitelikte bir eğitim modeli uygulanmaktadır.

  EĞİTİMLER

  1- Doğa Kaşifleri: Aktif katılımlı, meraklarını giderici, deneyimleyerek öğrenebilecekleri bu eğitim programında çocuklar Yaban Hayat Gözlemi, Kuş Evi Yapımı Doğa Günlüğü ve Doğada Yön Bulma gibi bir çok yararlı eğitimi almaktadırlar.

  2-Çevre Dedektifleri: Çocukları çevre sorunları hakkında bilinçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen eğitimde çocuklar bir dedektif gibi araştırmacı, çevrelerindeki sorunlara karşı daha duyarlı olmayı ve kayıtsız kalmamayı, geri dönüşümün önemini, doğayı ve çevreyi sevmemiz gerektiğini, öğrenmektedirler.

  3- Orman Sanat Atölyesi: Orman Sanat Atölyesi eğitiminde çocuklar doğada buldukları her nesnenin hikayesini, bu hikayeyle birlikte her nesneden farklı objeler yapabileceklerini öğrenmektedirler. Arazi Sanatı, Doğada Oyun, Doğada Ritim ve Drama Atölyesi gibi etkinliklerle hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

  4-Çalışkan Çiftçiler: Çocuklara hayvan sevgisini daha iyi aşılamak, doğa ile etkileşimlerini kuvvetlendirmek, yediğimiz sebzeler sofralarımıza nasıl geliyor sorularına cevap vermek amacı ile gerçekleştirilen eğitimde çocuklar tarım faaliyetlerinde bulunuyor, hayvan besliyor, keçi sağıyor, hayvanlara temas ederek doğa terapisi gerçekleştiriyor.

  5-Doğanın Şefleri: Çocukları doğada buldukları bitkiler ile tanıştırmak, hangi bitkilerin yenilebilir olduğunu ve basit yemek yapma araçlarını öğretmek amaçlanmaktadır.

  6- Aromatik Bitki Atölyesi: Kocaeli’ de yetişen bitki türlerinin tanınması, topraktan çıkarılarak şifa kaynağı özlerinin çeşitli yöntemlerle elde edilmesi ve bu özlerin krem, losyon, tentür merhem, sabun, mum gibi formlara getirilmesi ve distilasyonun aşamalarının öğretilmesi ile doğal yaşam becerileri kazandırılması amaçlanmaktadır.

  7-Doğada Yaşam Atölyesi: Doğa ile savaşmak yerine onunla uyum içinde yaşamayı, zor şartlarda doğada hayatta kalmaya yönelik barınak yapımından ateş yakmaya, temiz su kaynağı bulmaktan yön bulmaya kadar pek çok eğitimin verilmesi hedeflenmektedir.

  8- Ağaç Oyma Atölyesi: 15 yaş üstü gruplarına yönelik gerçekleşen eğitimde, geleneksel yöntemlerle ağaç oyma, tahta kaşık yapımı ve ahşap kuksa bardağı yapımı ile el becerileri kazandırmak hedeflenmektedir.

  9- Yaban Hekimleri: 10-14 yaş üstü gruplarına yönelik gerçekleşen eğitimde; çocuklar Ormanya'da gerçekleştirilen yaban hayvan tedavilerine şahit olarak bilgi alıyor.

Ormanya giriş ücreti

Böylesine büyük ve gezilmesi gereken bir yer için ücret merak edilmektedir. Kocaeli Belediyesi bu tesis için herhangi bir ücret almıyor. 

 • Orman giriş ücreti 2023 ücretsizdir. Tabiat parkı alanında yer alan herhangi bir alandan ücret alınmaz.

Ormanya nerede, adres bilgisi

Ulaşım oldukça kolaydır. Özel araç veya toplu ulaşım araçları ile gidilebilir. 

Uzuntarla Mahallesi, 309. Sk. No:99, 41150 Kartepe/Kocaeli


Yorumlar

Yorum Yap