Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Yunan Yemekleri

Yunan Yemekleri

Yunan yemekleri düzenlediğimiz turlar içerisinde yer alan Yunanistan, yemekler konusunda da merak edilmektedir. İzmir'den çıkışlı olarak hareket eden turlarımız Yunanistan'ın gezilecek en iyi yerlerine organize ediliyor. Gittiğiniz zaman kendisine özgü, kültürel yemeklerin olduğunu bilmek ve buna göre farklı lezzetler tatmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. İlk olarak yemek kültürlerinin ülkemiz ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin denizi balık ile ilgili yemekleri ön plana çıkarıyor. Bunun yanı sıra zeytinyağlı yemekleri de Yunan yemekleri denildiği zaman akla gelenler arasındadır.

Yunan yemekleri

Ülkede yemek kültürüne önem verildiğini anlamak adına tarihin ilk yemek kitabını M.Ö 320'de Yunan Archestratus'un yazdığını söyleyelim. Yazımızda olan liste dönemsel ve mevsimsel olarak değişebilir. Yunanistan'da bulunduğunuz aylara göre yöresel tatları tadabilirsiniz. İsimlerin bazıları size aşina gelebilir bunlar içinde kıyaslama yapıp Türk yemekleri mi Yunan yemekleri mi daha iyi yorumlayabilirsiniz :)

 1. Gemista: Direk olarak ülkemizde de olan dolma diyebiliriz. Çok ufak farklılıkları bulunuyor. Tencerede yapılan dolma, biber veya domates ile de yapılabilmektedir. Pirinç kullanılarak yapılırken ilave olarak kıyma, balık veya istenilen bir sebze de eklenebiliyor. Pişirildikten sonra zeytinyağı üzerine dökülür ilave olarak Yunanistan'da sıkça karşılaşacağınız feta (salamura peynir ) konulur.
 2. Suvlaki: Sokak lezzetleti, gece yemekleri içerisinde yer bulmuştur. Tavuk çöp şiş diyebileceğimiz bir yemektir. Yunanistan'da pide, patates eşliğinde servis ediliyor.
 3. Buğaca böreği: Selanik'te çok fazla olsa da Yunanistan'ın heryerinde görebileceğiniz börektir. Kıymalı, ıspanaklı ve peynirli börek olarak geçiyor. Sabah kahvaltısında veya geç saatlerde yendiğini söyleyebiliriz. İncecik çıtır yufka olarak kare şeklinde kesilere verilmektedir. Buğaca'ya ek olarak kremalı versiyonu da yapılıyor. İçine muhallebi ve şeker eklenmektedir.
 4. Dolmadakia: Yaprak sarmasıdır. Sadece pirinç ile yapıldığı zaman yalancı sarma olarak adlandırılır. Kıyma ile olduğu zaman dolmadakia diyebiliriz. Dolmadakia yanına yoğurt ve limon konulur.
 5. Kefalotiri: Sert kaşar peyniri kızartılmış şekilde yapılmaktadır. Bu sert peynir önce sudan geçirilir yıkanır ardından unlanıyor. Akabinde ise kızgın yağda kızartılıyor. Kaşar peyniri seviyorsanız denemenizi öneririz.
 6. Gyros: Ekmek arası veya pide arası döner. Tavuk ve domuz eti ile yapıldığını söyleyebiliriz. Tüketirken bunu göz önüne alıp işletmeye sorabilirsiniz. Yunanistan sokak lezzetleri arasında ilk sıraya konulabilir.
 7. Musakas: Balkanlarda çok bilinse de Yunanistan Musakas farklıdır. Tavernalarda görebileceğiniz bu yemek, kızatılmış patlıcan, patates ile yapılıyor. İçerisine data etini doyrayıp sote halde koyuyorlar. 
 8. Pastiçiyo: Beşamelli fırın makarna. Musakas'ın patlıcansız hali denilebilir. İçerisine makarna konulur ayrıca kıyma ile beşamelli sos yapılır.
 9. Caciki: İsminden de anlaşılacağı üzere cacık. Süzme yoğurt kullanılarak genelde yapılıyor ve üstüne zeytinyağı dökülüyor.
 10. Horiatiki: Yunan salatası. Domates, kekik, zeytinyağı, tuz, karabiber, zeytin, soğan hepsi bir arada köy salatası. 
 11. Kakavia: Yunanistan'ın balık çorbası. Oldukça gelenekseldir her bölgede bulunmasa da Yunan yemekleri arasında söylenir.

İlgili yemekler gerçekten lezzetli. Elbette benzerlik olabilir sonuç olarak kullanılan malzemelerin çoğu aynı coğrafya üzerinde yer almaktadır. Turlara katılım gösterdiğiniz zaman bu lezzetleri merak edip tadabilirsiniz. Bellimatur ailesi olarak şimdiden keyifli turlar..


Yorumlar

Yorum Yap