Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Yurt Dışı Çıkış Harcı 2023

Yurt Dışı Çıkış Harcı 2023

Yurt dışı çıkış harcı 2023 adlı blog yazımız en sık sorulan, merak edilen konular arasında yer almaktaydı. Bizler bu konuya netlik kazandırmak ve tura çıkacak olan ziyaretçilerimizi en doğru şekilde bilgilendirmek için yazı hazırladık. Ülkemiz sınırlarından otobüs veya uçak ile yurt dışı seyahatleri planlanmaktadır. Bu doğrultuda vizeli ve vizesiz seyahatlerin en çok merak edileni ise yurt dışı çıkış harcı 2023 konusu olmaktadır. 

Yurt dışı çıkış harcı 2023

18 Şubat 1963 yılında 196 sayılı kanun ile çıkarılan yurt dışı çıkış harcı ücreti günümüzde de devam etmektedir. Her yıl belli düzenlemeler ve zamlar gelmektedir. Bu yılı kapsayan tutar ise 300 TL olarak belirlenmiştir. Yurt dışı çıkış harcı için bazı istisna durumları olabiliyor fakat genel olarak alınan miktar 2023 yılında bu şekildedir.

Yıl Yurt dışı çıkış harc ücreti
2007 - 2018 15 TL
2019 - 2021 30 TL
2022 150 TL
2023 300 TL

Yurt dışı çıkış harcını ücreti herkes öder mi?

Bazı istisna durumlar ve kapsayıcı olan durumlar bulunmaktadır. Yurt dışına çıkarken aşağıda yer alan maddelerden birine uyuyorsanız yurt dışı çıkış harcı ödemenize gerek yoktur.

  • Çıkış itibariyle yurt dışında oturma iznine sahip olan kişiler
  • Yedi yaşını doldurmamış olan kişiler
  • Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplum taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı
  • KKTC’ne kimlik belgesi ile çıkış yapan kişiler
  • Pasaportunda “işçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmak” kaşesi yer alan kişiler (oturum belgesi göstermeseler de harçtan muaf olurlar.)
  • Bu kaşenin bulunmadığı pasaportlar için ise “süresiz/… tarihleri arasında yurt dışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır.” kaşesi olanlar
  • Oturma belgesi yerine Green Card ibraz edebilenler.
  • Pasavan vb. belgelerle çıkış yapanlar.
  • Çifte pasaporta sahip kişiler, yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildikleri için harç ödemek zorunda değildir. 

Yurt dışı çıkış harcı nasıl ödenir

Sistem iki türlü çalışmaktadır. Birincisi havalimanında ödeme yapabilirsiniz. İkinci yöntem ise ivd.gib.gov.tr adresinden online ödeme yapılabilmektedir.


Yorumlar

Yorum Yap