Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Yurtdışına Çıkarken Alınması Gerekenler

Yurtdışına Çıkarken Alınması Gerekenler

Yurtdışına çıkarken alınması gerekenler hakkında bir yazı hazırladık. Herkes tatil planı yaparken en önemli olan kullanabileceği eşyaları götürmek ister. Elbette fazla yük olmaması içinde gerekli olanları ihtiyaç olabilecekleri listelemek şart. Bu yazımız özellikle ilk kez yurtdışına çıkacaklar için rehber niteliğinde olacaktır. Daha önce şehir dışına çıkmış olabilirsiniz fakat yurtdışına çıkış, yurtdışı tatili biraz farklı oluyor. Bilmediğiniz yerler, farklı kültür ve dil gibi etkenler bulunmaktadır. Bellimatur kapsamında bir çok yurtdışı seyahatleri organize edilmektedir. Bunlardan birine katılmayı düşünüyorsanız yanınıza almanız gerekenler için listeyi kaydetmeyi unutmayın.

Yurtdışına çıkarken alınması gerekenler

Aslında süreç ilk evden çıkış anından itibaren başlıyor. Sadece yurtdışında kullanılması gerekenler olarak düşünmeyin. Evden adım attığınızdan sonra havalimanı, uçaktan iniş, gezilecek yerlere rota planlaması anında ihtiyacınız olan her şey yanınızda bulunmalı. 

1- Pasaport ve kimlik

Yanınızda taşıyacağınız küçük el çantasında pasaport, vize, kimlik gibi önemli evrak ve belgeleri bulundurun. Valiz içerisine koymadan daima yanınızda tutacağınız çanta içerisinde olması size vakit kazandırır. 

2- Varsa kullandığınız ilaçlar

Sağlık sorunu olanlar, sürekli ilaç kullanma zorunluluğu olanlar ilaçlarını yanında bulundurmalı. Yurtdışında ilaç temin etmek evet mümkün olsa da vakit ve para konusunda dezavantaj yaratacaktır. Bundan daha da önemlisi sağlığınız herşeyden önemli. Ancak ilaçlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken reçeteli, raporlu ilaçlar ise size ait olan belge, rapor da havalimanında istenebilir.

3- Döviz, nakit para ve kredi kartı

Gideceğiniz ülkeye ait para birimine önceden bakıp buna göre yanınızda harcayacağınız miktarda para bulundurun. Kişisel harcamalar için ihtiyacınız olacaktır. Döviz bürosu aramamak anlık harcamalarda direk kullanmak için ilgili ülkenin para birimi cebinizde olmalı. Ayrıca nakit dışında kredi kartı da bulundurmak avantaj yaratacaktır.

4- Parfüm, deodorant vb. sıvı ürünler

Özellikle kadınların makyaj çantalarında olan parfümler el bagajına alınabiliyor ancak belli miktara kadar izin veriliyor. 100 ml geçmeyen sıvı taşıyabilirsiniz.

5- Güneş gözlüğü, havlu, terlik üçlüsü

Gidilecek olan ülke ve tatil yeri için deniz, kum ve güneş varsa muhakkak yanınıza alın. Kendinize ait olan havlu, terlik ve güneş gözlüğü yaz tatillerinde en çok kullanılan eşyalar arasında gösterilmektedir.

Tüm bunlar temal listeler olsada gideceğiniz yere göre de bazı ihtiyaçlar ortaya çıkabiliyor. Yurtdışına çıkarken alınması gerekenler listesinin diğer detayları aşağıda belirtilmiştir. Siz kendi programınıza göre seçim yapabilirsiniz.

  • İç çamaşırı
  • Kış ayları ise termal içlik
  • Powerbank
  • Sarj cihazı

Öneri: Yurtdışına çıktığınız zaman sahip olduğunuz gsm hattınız pasif duruma gelir. Wifi ağına bağlanarak yurtdışında telefonunuzu kullanabilirsiniz. Buna ek olarak yurtdışına çıkmadan önce hattınızı yurtdışı kullanımına açtırabilirsiniz.

Eğer sizde yurtdışına çıkıp tatil yapmak istiyorsanız yurtdışı turlarımıza göz atıp temsilcilerimizden detayları öğrenebilirsiniz. 


Yorumlar

Yorum Yap