Giriş Yap

veya Üye Ol

Giriş Yap

veya Üye Ol

Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Müze Kart Nasıl Alınır

Müze Kart Nasıl Alınır

Müze kart nasıl alınır sorusu üzerinden bir blog yazısı hazırladık. Değerli ziyaretçilerimiz, değerli gezginler bu soruyu oldukça fazla sormaktadır. Net bilgi vererek müze kart hakkında detayları aktaracağız. Katılacağınız turlarda tarihi ve kültürel faaliyetler kapsamında bazı ücretli girişler olmaktadır. Tam bu aşamada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan müze karta ihtiyaç duyulmaktadır. İlk olarak müze kart başvurusu nasıl yapılır, müze kart nereden alınır gibi ön bilgilendirmeyi yayınlıyoruz.

Müze kart nasıl alınır

Müze kart sahibi olmak istiyorsanız yapılması gerekenler oldukça basit. İlk olarak kart basım istasyonlarından temin edilebiliyor. Sadece “Fotoğraflı Kimlik Kartı" veya Pasaport / Ehliyet” göstererek alabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık olarak 1 dakika sürer ve müze kart alabilirsiniz. İşlemi online olarak yapmak isteyenler muze.gov.tr adresinden başvuru yapabiliyor. Müze kart için kredi kartı ile ödeme yaptıktan sonra 5 iş günü içerisinde kartınız vermiş olduğunuz adrese teslim edilir. Seyahat ve gezi turlarınızda müze kartı taşımak istemiyorsanız Apple store ve Google Play'de yer alan müze kart uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır. Satış noktalarına ulaşmak için https://muze.gov.tr/satis-noktasi?CatalogNo=KRT-MZA01-08-008 bağlantı adresinden kontrol sağlayabilirsiniz. 

Bazı kart tipleri ve çeşitleri bulunuyor. Siz tercihinize göre karar verip alabilirsiniz. Aşağıda yer alan müze kartlar için açıklamalar yer almaktadır.

MuseumPass Türkiye: Kartı aldıktan sonra belli süreli geçerli olur. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan 300'den fazla müzeye giriş hakkı vermektedir. Örneğin bir müzeyi ziyaret ettiniz ve geçiş hakkı aldınız. Bu tarihten itibaren 15 gün geçerlidir. Kısıtlı süreli kullanacaklar için ideal olabilir. 

Müze Kart +: Şuan en çok tercih edilen kart olarak gösterilebilir. Yine bakanlığa bağlı müze ve ören yerini gezmek için kullanılmaktadır. Satın alınan günden itibaren 1 yıl geçerlidir. Yıl içerisinde sınırsız giriş imkanı sunar. ( Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Ören Yeri )

İndirimli müze kart: Öğretim üyeleri ve 18 yaşından büyük öğrenciler için satılmaktadır. Öğrenci belgesi, nüfus kimlik kartı ibraz ederek satın alabilirsiniz.

Museum Pass Cappadocia: Aksaray ve Nevşehir illerinde olan tarihi müze ve ören yerlerini kapsamaktadır. İlk giriş hakkınızı kullandıktan sonra 3 gün geçerlidir. 

Museum Pass Akdeniz: Antalya, Mersin, Adana ve Denizli illerinde geçerlidir. İlk giriş kullanımı sonrasında 7 gün aktif olan karttır.

Museum Pass Ege: Denizli, Muğla, Aydın ve İzmir'de bulunan müzeleri, ören yerlerini kapsamaktadır. Kart bölgesel olduğundan belli tarih içerisinde aktif oluyor. İlk kullanımdan sonra 7 gün boyunca ziyaretlerinizi bu kart ile yapabilirsiniz.

İzmir çıkışlı İstanbul Turu programına katılım sağladığınızda da müze karta ihtiyaç duyulabilir. Tur programları düzenlenirken tarihi ve kültürel miraslarımızı da görme fırsatı sunulmaktadır. Bu sebeple kart çıkartmak sizlere fiyat avantajı sağlayacaktır.

Müze kart fiyatları 2023

Kart fiyatları 2023 yılına aittir. Değişim olması, yeni fiyatların belirlenmesi halinde liste güncellenecektir. 

MuseumPass Türkiye 1000 TL
Müze Kart + 60 TL
İndirimli müze kart: 30 TL
Museum Pass Cappadocia 400 TL
Museum Pass Akdeniz 650 TL
Museum Pass Ege 650 TL

Müze kartımı kaybettim ne yapmalıyım?

Kartlar kişisel kullanım için hazırlanmaktadır. Başka birinin eline geçmesi halinde kullanım sağlanamaz. Müze kartı kaybetmeniz durumunda Müze Kart Basım İstasyonu'na giderek 60 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.


Yorumlar

Yorum Yap